עברית  |  English  |  

 
להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 שלח
 








  פרק ב' למתחילים
דף הבית >> ספרים להורדה >> פרק ב' למתחילים



                             פרק ב' למתחילים

                            לקריאה בקובץ דיגיטלי לחץ כאן!

 

ישבתי על כיסא נוח בחוף הים עם ערן, החבר שלי מזה שבע שנים. איתנו היו חברו הטוב, חנן, ואשתו הבלגית, רות, בחורה שחורת עור נאה. ערן ישב בסמוך אלי, אך היה מרוחק ממני, כהרגלו בחודשיים האחרונים. כשהוא מפנה לי את גבו, שוחח בשקט עם חנן תוך התעלמות מוחלטת ממני. ייחסתי את הריחוק שלו ללחץ הכספי שבו היה נתון. מאז שאני מכירה את ערן, יש לו מסעדה שבמקום לצבור לקוחות צוברת חובות. בכמה הזדמנויות שבהן שוחחתי איתו על המסעדה וייעצתי לו למכור אותה ולהפוך לשכיר, הוא ענה לי שהוא מוכן לנהל משא ומתן אך ורק עם אנשים שיהיו מוכנים לשלם לו על המוניטין של העסק. בקושי רב הצלחתי לעצור את הצחוק שאיים להתפרץ למשמע המילה מוניטין. חששתי שאם הוא ימתין יותר מדי, הוא עוד ימצא את עצמו משלם למישהו כדי שיסכים לקבל ממנו את המסעדה. בכל אופן, היינו נגררים לויכוחים שבסופם ערן היה מבהיר לי חד משמעית שהוא לא מתכוון להיות שכיר אי פעם ושאני, כאשת היי-טק מפונקת עם משכורת ענקית, שלא מבינה כלום בניהול עסק, צריכה לשמור את העצות שלי לעצמי. לאחר מכן, היה מתעטף בשתיקה ואני בתחושת אשמה.
להורדה
קרבתי את הכיסא שלי לזה של רות והתבדחתי איתה על היום שבו ערן יציע לי נישואין. "כשהוא יסיים את החובות" אמרתי והוספתי כהלצה, "אז כנראה שלא נתחתן לעולם". רות חייכה בעגמומיות ואני חשבתי שאולי הבדיחה לא היתה כל כך מוצלחת. הסטתי את מבטי לעברו של ערן שתלה בי מבט נוקב וקשה. "מצטערת", התנצלתי וחשתי את הסולידריות הקבוצתית המתגבשת נגדי.

המשכתי להביט בערן שהמשיך לשוחח עם חנן וניסיתי להגיע לתובנות לגבי התחושה שלי שכל הנוכחים נגדי. ראיתי בפרופיל את הלסת המעוצבת של ערן, שמשווה לו מראה כל כך גברי ומושך וחשתי קיצרת רוח להפוך לאשתו. תהיתי האם החובות שבהם הוא שקוע הם הסיבה האמיתית לכך שהוא לא מציע לי נשואין. הבטתי בו לרגע נוסף וחשבתי על כך שבערב, כשנהיה לבדנו בבית, אשוחח איתו על מצב הרוח שלו, אלחץ עליו לקבל ממני עזרה כספית ואולי בעקבות זאת תבוא הצעת הנישואין המיוחלת.

בחורה עם שיער שחור ארוך התקרבה אלינו, נשקה לחנן ורות, העיפה מבט בערן,התעלמה ממני והתיישבה על החול ביני לבין רות. רות פנתה לאורחת בצרפתית ותוך חמש דקות הן היו שקועות בשיחה קולחת והשאירו אותי, כמובן, מחוץ לתחום. רות אפילו לא טרחה להכיר לי את הזרה שהצטרפה אלינו ושעליה לא שמעתי מעולם. החזרתי את הכיסא שלי למקומו הקודם, לצד ערן, וחשתי מטופשת על עצם המעשה. ניסיתי לפתוח בשיחה עם ערן. "אתה לא נראה טוב היום, אין לך מצב רוח?"
"נכון, אין לי מצב רוח, אז מה?"
"למה אתה נשמע כועס?"
"כי את מעצבנת!" ענה בקול וגרם לכל הסובבים להביט בי.
הרגשתי מושפלת ולא רצויה. הדמעות עמדו על הסף.


הבטתי הלאה לתוך הים. שעת בין הערביים, כמה אהבתי את השעות האלה, בהן השמש מפתיעה בתפאורה השמימית, חציה כמו נח בתוך המים וחציה צף מעליהם. דייג שעמד על שובר הגלים בסמוך אלינו, משך את תשומת הלב של הסובבים כשהתאמץ קלות להרים דג חסר מזל, אותו לכד בעזרת קרס משונן. כולם התרכזו בפעולתו של הדייג, אחר בגופו של דג הבורי הגדול שהתגלה מעל קו המים, מפרפר בין חיים למוות. הדייג הרים אותו אל על והביט בו במבט של נצחון כשעדת מעריצים צוהלת מסביבו. הסטתי מבטי מהמחזה אל עבר העננים הכהים שנפרסו בשמיים וכיסו את הכחול שאך לפני רגע צבע את השמים.

חשתי את עיני נעצמות, וכשפקחתי אותן, נראה היה שנרדמתי לפרק זמן ארוך כל כך, שאפילו הירח והכוכבים כבר עמדו על משמרתם בשמיים, מגלים את צלליותיהם של חבריי בתוך המים, שקפצו וצחקקו להנאתם. שמחתי לראות שמצב רוחו של ערן השתפר. נכנסתי למים וחיבקתי אותו, אך הוא לא חיבק אותי חזרה. התחושה היתה זרה.
"קרה משהו!" קבעתי עובדה.
"בואי נצא מהמים". ענה כמעט בלחישה שולח צדודית מתנצלת לחבריו.
הוא לא החזיק בידי, אלא מיהר לצאת מהמים כשאני משתרכת בכבדות מאחור ומנסה להדביק את צעדיו. חששתי שקרה לו משהו, שאולי הסתבך בחובות כבדים, לקח הלוואה מהשוק האפור ולא הצליח לעמוד בה. דאגתי לו.
הבטתי בו כשלבש את החולצה. "הולכים?" שאלתי מופתעת.
"כן, מאוחר". ענה תוך כדי נשימה עמוקה. "אני אקח אותך הביתה".
"מה זאת אומרת תיקח אותי הביתה, אתה לא נשאר אצלי?"
"נדבר".
"ועוד איך נדבר, יש לי שיחה רצינית איתך". הוצאתי במשפט אחד את כל העלבון שהצטבר בתוכי באותו היום.
הוא לא ענה. הבנתי שגם לו יש שיחה רצינית איתי ונלחצתי קצת.
נסענו במשך רבע שעה מבלי להחליף מילה, עד שהגענו לביתי. כשהמכונית נעצרה, המילים יצאו מפיו ללא הכנה מוקדמת. "אני מרגיש חנוק בתוך הקשר שלנו, אולי זה בגלל שאנחנו ביחד כבר שבע שנים ולא הספקתי להיות לבד עם עצמי".
דבריו הכו אותי בתדהמה, זה הדבר האחרון שציפיתי לשמוע מפיו. "אתה רוצה שאתן לך חופש?" שאלתי פגועה.
"מה זאת אומרת אתה רוצה שאתן לך חופש? את לא נותנת לי חופש, אף אחד לא אחראי על החופש שלי, אני לוקח אותו מתי שאני רוצה". הוא שתק מעט ואחר המשיך. "מצטער, אבל אנחנו צריכים להיפרד וחשבתי על זה הרבה, תאמיני לי".
הבטתי בו בהשתאות, לא הבנתי מה גרם לשינוי. "זה כבר לא זה". הוסיף.
"אני לא מבינה. זה בגלל החובות?" נזכרתי במצב רוחו המדוכדך בחוף הים והוספתי, "אם יש לך בעיה כספית שאתה לא יכול להתמודד איתה, תגיד לי, אני אעזור לך".
"אני מניח שיש לזה משקל, אבל זו לא הסיבה העיקרית".
"מה הסיבה העיקרית, האגו שלך?" שאלתי בזהירות, מנסה לא להשמע מאשימה.
הוא הביט בי במבט מלא צער. "את מאוד יקרה לי, אבל אני כבר לא מוצא עניין בקשר שלנו".
"למה שלא תיכנס ונדבר על זה כמו שני אנשים שחלקו שבע שנים ביחד?"
"שבע שנים ביחד, אבל את אפילו לא מרגישה שאני יוצא עם אחרות, לפעמים".
הייתי המומה. "אתה בוגד בי!?"
"את רואה למה אני מתכוון? אין לנו מערכת יחסים נורמאלית, אחרת איך את מסבירה שאת אפילו לא רואה את זה?"
אז עכשיו אני אשמה בזה שהוא בוגד בי, חשבתי בזעם, ושאלתי את עצמי איפה לעזאזל הייתי? איך לא שמתי לב שהוא בוגד בי?
"אני רוצה להבין, אתה גם בוגד בי וגם רוצה להפרד ממני כי אתה מרגיש רע עם הבגידות שלך? ממש ג''נטלמן!" לעגתי, כשהיה נדמה לי שאני מזהה בקולו נקיפות מצפון.
"אני מצטער". שמעתי אותו לוחש.
הבטתי בו בתוכחה, עיני מלאות בדמעות. השתררה שתיקה ארוכה, עד שהעזתי לשאול.
"יש לך מישהי אחרת?"
"לא".
"אתה משקר".
"אין לי מישהי אחרת, אם היתה לי, מן הסתם לא הייתי מספר לך על הבגידות שלי".
תחושת מרירות מילאה אותי. התייפחתי בבכי. הוא ישב במכונית, משעין את ראשו על החלון, נועץ בי מבט ריק, כממתין לכך שהמסך ירד, שההצגה תסתיים והוא יוכל ללכת לדרכו. אפילו הכוכבים הורידו מסך ונעלמו מהרקיע, והותירו אותי בוהה בחלל השחור.

ציפיתי שידיו יעטפו אותי באהבה, או לפחות בחיבוק מנחם, ומשלא עשה זאת, מצאתי את עצמי שוקלת אם לצאת מהאוטו בעמדת כוח, ולהבהיר לו שאני כועסת על הבגידה, או להישאר בעמדת נחיתות, להמשיך לשבת ולהתחנן מעט על נפשי. בחרתי באפשרות השניה, אך התביישתי לכפות את עצמי עליו, אף פעם לא עשיתי זאת והיה כנראה מאוחר להתחיל בזה באותו מעמד. השתיקה בינינו סגרה על העבר, עכשיו היינו שני זרים. פתחתי את הדלת ויצאתי, מקווה בסתר ליבי שיבוא בעקבותיי, אבל שמעתי את רעש המנוע הולך ודועך במהירות, לוקח אתו את שבע השנים היפות שלי ומותיר אותי לבד עם המחשבות על השנים שמחכות לי ללא ערן.
נכנסתי הביתה, לא מעכלת עדיין את החוויה הקשה שעברתי זה עתה. ואחרי שעה של מחשבות נראה היה לי שלא ייתכן שהוא באמת לא רוצה אותי יותר והתקשרתי אליו.
"איך אתה מרגיש?" שאלתי מלאת אנרגיה חיובית ודאגה, כאילו הוא זה שזקוק לתמיכה.
"רע". ענה קצרות.
"תראה, כשדיברנו באוטו, הייתי בשוק, אבל אחר כך חשבתי שאולי נוכל לעבוד על הקשר בינינו. בכל זאת, אנחנו שבע שנים ביחד. אני מעריכה את זה שסיפרת לי על הבגידות שלך, ואני חושבת שאני מוכנה לסלוח לך, אולי אפילו יש לי חלק באשמה. אני בטוחה שאני יכולה לשנות את ההתנהגות שלי, רק תגיד לי מה לשנות".
"את בסדר גמור".
"אם הייתי בסדר, לא היית עוזב אותי". עניתי. הוא שתק ואני מהרתי להוסיף "אני לא רוצה ללחוץ, אני יודעת שאתה במצב קשה, קח לך את הזמן שאתה צריך. אני אחכה לך".
"אל תחכי לי, זה נגמר!" אמר בקול חד ומעט כועס.
הייתי המומה מטון דיבורו, הכרתי אותו מספיק זמן כדי לדעת שהוא הפך לזר. "אמרת שאתה מעריץ אותי". אמרתי ספק לערן ספק לעצמי.
"ואני עדיין מעריץ אותך. תמיד אעריץ אותך. את אישה מיוחדת, יפה, עצמאית, חכמה, בלי ספק, הכל, ואולי בגלל זה אני רוצה למצוא לי מקום ששם אני קצת יותר".
"שאני אבין, אתה אומר שאתה מרגיש נחות ממני?"
"לא נוח לי ככה. זהו. ותאמיני לי שחשבתי על זה הרבה".
בכיתי. הידיעה שהוא עוזב אותי חלחלה עתה בוודאות לתוך הכרתי.
"ככה לא נפרדים אחרי שבע שנים". אמרתי.
"את מכירה דרך יותר קלה?"
"כן, נפרדים וחוזרים, נפרדים וחוזרים וככה קל יותר להפרד סופית". עניתי בבכי.
"כן, את המשחק הזה הייתי צריך לעשות לפני שנה כשבאמת לא הייתי בטוח מה אני רוצה, אבל עכשיו אני יודע שזה מה שאני רוצה".
"כבר שנה שאתה רוצה להפרד ממני?!" הזדעזעתי. "אבל מה אני אמורה לעשות? אני אוהבת אותך". המשכתי לבכות.
"זה יעבור לך".
"זה לא. אולי תבוא רק לשעה?"
"אני לא יכול. כמה שתפנימי מהר יותר את העובדות ותלמדי להתמודד איתן, כך תתאוששי מהר יותר. אני יודע שזה קשה לך, גם לי קשה, ועוד יותר קשה לי להיות תומך ומעודד בעניין שאני אשם בו. לא קל לי לסגור שבע שנים, אל תקשי עלי. אני סוגר עכשיו את הטלפון, אין טעם להמשיך עם השיחה הפתטית הזאת".

פגועה, הבטתי על השפופרת המונחת על כנה, וחשבתי איך אני יכולה לגרום לו להצטער. הגעתי למסקנה שעוד כמה ימים, הוא יתגעגע אלי ויתקשר, ואז אני אראה לו. למרות מה שסיפר לי על האחרות, חשבתי שאף אישה לא יכולה להתחרות בשבע השנים שהיו לו אתי. ובכל זאת הוצפתי בתחושה של חוסר בטחון ודיכאון.

התקשרתי לחברתי נועה בלוס אנג''לס. כל זמן שהייתי עם ערן, שיחת טלפון עם נועה בתדירות של אחת לשבוע, ענתה על הצרכים שלי, אבל עכשיו הייתי צריכה אותה לצדי באופן דחוף. היא לא ענתה לטלפון.
התקשרתי לגלית, שגרה במושב הסמוך לביתי. אני, גלית ונועה חברות ילדות מהיסודי ושמרנו על קשר מצוין במשך כל השנים. גדלתי עם אימי ואבי החורג, דבר שגרם לי פעמים רבות להרגיש כמו ילדה לא רצויה, אבל נועה וגלית היו תמיד לצידי ומהלו את חיי בהרבה רגעים של שמחה.
"מה קרה?" נבהלה גלית, כששמעה אותי בוכה. "זה משהו רע?"
"רע מאוד, נפרדנו".
"מי?"
"מה מי? אני וערן".
"אוי שטויות. איך אפשר להפרד אחרי שבע שנים? בשבוע שעבר הכל היה בסדר, עוד יום יומיים הוא יתקשר אלייך, הוא מת עלייך, את יודעת".
"את חושבת?"
"כן, כל מה שאת צריכה זה להיות סבלנית יום יומיים ואל תתקשרי אליו, תני לו את הזמן שלו לחשוב על הדברים".
קינחתי את אפי. "אבל הוא אמר שזה סופי".
"ככה הם אומרים לפני שהם מציעים לך חתונה. אני בטוחה שיש לו את הפחד הזה שהוא כבר נמצא על הקצה, אחרי שבע שנים הוא חייב להציע לך נשואים, אז הוא בורח מהנשואים, לא ממך. תאמיני לי, פרידה במקרה שלך זה דבר טוב. הוא יתרחק ממך קצת וילמד להעריך אותך יותר ואז תעמידי לו תנאים או חתונה או..".
"או...?" שאלתי.
"חתונה".
"תתפקחי גלית! שבע שנים לא גרמו לו להחליט להתחתן איתי ופתאום ביומיים האלה רק על זה הוא יחשוב? תגידי, ואם הוא לא יתקשר בעוד יומיים?"
"אז הוא יתקשר בעוד שבוע. את חושבת שהוא יצליח לעבור יום אחד לבד אחרי שבע השנים הנהדרות שהיו לו איתך? הוא מבולבל כרגע. הוא בטח יחשוב קצת ויתקשר. הוא לא ימצא בחורה כמוך".
"הוא ימצא, את יודעת איזה מלצריות יפות עובדות אצלו במסעדה?"
"ועובדה שלמרות זאת, הוא היה איתך שבע שנים. אז את צריכה קצת סבלנות, הכל יהיה בסדר".
הנחתי את השפופרת על כנה, כשאני חושבת על פרטי השיחה שלי עם גלית. בתחילת השיחה היא אמרה לי שאחרי יום יומיים ערן יתקשר אלי ויציע לי חתונה, ואחרי שתי דקות אמרה שזה ייקח לו שבוע ימים ובסוף השיחה אמרה שאני צריכה קצת סבלנות. חשבתי שטוב עשיתי שסיימתי את השיחה כי בקצב הזה, גלית עוד היתה מבקשת ממני לחכות לו שנה, כשאני לא יכולה לעבור דקה בלעדיו. הדלקתי טלוויזיה. וזפזפתי בין תכנית ריאליטי אחת לשנייה, כולן נראו לי שחוקות, כיביתי את הטלביזיה וחזרתי לריאליטי של החיים שלי. עשיתי נסיון נוסף להשיג את נועה בלוס אנג''לס. הנסיונות הרבים שלי להשיג אותה עיצבנו אותי, וכשהיא ענתה סוף סוף, התפרצתי עליה, "נמאס לי שכל פעם שאני צריכה אותך את לא עונה לטלפונים. גם ככה אי אפשר להתנחם בטלפון".
"מה את כועסת? נכנסתי רק עכשיו הביתה וחוץ מזה הגיע הזמן שתבואי לבקר אותי,נעשה חיים".
"זהו, שאין לי מצב רוח ואין לי חיים".
"למה, מה קרה?"
"למה? כי נפרדנו. זה למה, אני וערן כבר לא ביחד", אמרתי בבכי.
"יופי, תמיד חשבתי שאת לא צריכה לבזבז את החיים שלך על הלוזר הזה. מה שיש לו זה רק חובות, מה את צריכה אותו?"
דבריה גרמו לי להגביר את הבכי.
"זה בכי של שמחה, רק שאת עוד לא יודעת. תעלי על מטוס ותבואי לכאן, לפני שתעשי את השטות ותחזרי אליו. יש פה מספיק בחורים שירצו אותך, ותאמיני לי אחרי שתצאי עם אחד כזה, תביני שבזבזת את הזמן שלך עם ערן".
"נועה, למה הוא לא רוצה אותי יותר?"
"לא יודעת. ואני לא רוצה להכנס לראש החולני שלו. טוב שהוא עשה את הצעד, כי אחרת את לא היית נפרדת ממנו בחיים, ואני כבר דמיינתי אותך לוקחת את הילדים שלו לקניון עם צידנית, כי אין לו כסף לקנות להם המבורגר".
צחקתי. "את חושבת שיש לו מישהי אחרת?"
"בטח שיש לו, מה נראה לך? ברור שאם הוא נפרד ממך אחרי שבע שנים, יש לו מישהי אחרת. הנמושות האלה לא מסוגלים להיות לבד, הם יצורים בוגדניים. רק כשהם מוצאים לנו מחליפות הם מעיזים להפרד מאיתנו. מסכנה הבחורה שהתאהבה בו. אבל מה איכפת לנו? העיקר שאת יצאת מעבדות לחרות".
נועה הצליחה להצחיק אותי מעט. "אני מרגישה הרבה יותר טוב עכשיו". אמרתי לה, מקנחת את אפי.
"ותזכרי חמודה, שהגברים הם סוג של חיות, רק שהזנב שלהם נמצא קדימה במקום מאחור, כמו שהשכל שלהם נמצא למטה במקום למעלה".
בעקבות שיחת הטלפון עם נועה, הרגשתי השתפרה. במשך כמה דקות הרגשתי שאני בעמדה עליונה, כאילו זרקו אותי, אבל כלפי מעלה, אבל אז כוח המשיכה פעל והגיעה הצלילה הבלתי נמנעת כלפי מטה. שכבתי במיטה מקוננת על מר גורלי, מביטה שוב ושוב בטלפון ומתנדנדת כמו מטוטלת בין הדחף להתקשר לערן לבין החשש מדחייה. לאחר כמה שעות, החלטתי שזה לא יהיה נורא אם בכל זאת אתקשר אליו. זה לא שאני רודפת אחרי גבר שאיתו ביליתי לילה אחד... התקשרתי אליו, אך לא היה מענה. חייגתי באובססיביות ללא הפסקה, עד שכאבו לי האצבעות.
לא עצמתי עין כל הלילה ועם שחר, אור הבוקר הציץ וחייך אלי בלעג כאומר, ''אני מקווה שיש לך מספיק אור כדי לראות שאת לגמרי לבד הבוקר''. התלבשתי לעבודה כשאני חצי ישנה, מודעת לעובדה שעיני נפוחות ואדומות מבכי. הבטתי במראה וראיתי שני כתמי אינפרא אדום במקום זוג עיניים.
חזרתי למיטה והתקשרתי לאורנה, מזכירת המחלקה והודעתי לה נחרצות שאני לא מגיעה לעבודה .
"קרה משהו?"
"נפרדתי מערן ולא ישנתי כל הלילה".
"אוווווי". הגיבה ואחרי זמן קצר הוסיפה. "אני מצטערת. אז אולי תגיעי בכל זאת למשרד, את יודעת, עדיף לך להיות פה מאשר לבד בבית תקועה עם המחשבות, לפחות עד שתחזרו".
"אבל אין לי מצב רוח, אני לא אהיה נחמדה. תאמיני לי".
"נתחשב בך, יש נסיבות מקלות".
נכנסתי לאוטו וקיוויתי שעיניי ימלאו את תפקידן ושלא ארדם חלילה בדרך.


הרעיון של אורנה שאגיע למשרד כדי שאהיה בחברת אנשים שיקלו עלי וישכיחו ממני את הכאב לא הועיל, משום שברגע שהגעתי למשרד נעלתי את עצמי הרחק מההמון הסואן, ולא יצאתי אפילו לפינת הקפה. דחיתי מעלי גם שיחת טלפון חשובה עם נציגי חברת הכימיקלים ''סוריאל'', עבורה עסקתי בפיתוח תוכנה לניהול פרויקטים. לא הייתה לי סבלנות לנהל איתם שיחה מכל סוג שהוא. במהלך ארבעת החודשים שעבדתי מולם, הם הצליחו להתיש אותי כמו שלא קרה לי מעולם. כמעט עשרה מפגשים ועשרות שיחות טלפון לא קרבו אותנו להסכמה הדדית. בסוף כל פגישה, שבה ערכתי הדגמות וירדתי לעומקם של פרטים, חזרנו לנקודת ההתחלה כשהם אומרים שישקלו את הנושא ויהיו אתי בקשר.
יניב, מנהל החברה, טרח להוסיף בחוצפתו שיש משהו קוסמי בפגישות. לא הבנתי את הקשר, אבל אחרי שהתעמקתי בסוגיה הצלחתי להבין את כוונתו – בהחלט קסם שנשארתי שפויה אחרי הפגישות איתם.
בכל אופן, באותו בוקר חשבתי ששיחה איתם במצבי בוודאי לא תוכל לקדם את הפרויקט.
 
התיישבתי מול המחשב וקראתי ספרים באינטרנט. רשמתי לעצמי כמה ספרים מומלצים כדי שיוכלו לשמש לי חברה בזמן הקרוב. ובחמישה לחמש עזבתי את המשרד כשאני מרגישה כמו סהרורית, ונהגתי בכוחות העין השלישית, משום שהייתי בטוחה שנרדמתי בדרך. הגעתי לביתה של גלית שהיה בחצר ביתם של הוריה במושב, חוצה במהירות את השביל המוביל לביתם כדי שלא יבחינו בי וישאלו, כהרגלם, מתי אני מתכוונת להתחתן עם ערן, ואחיה הקטן והגוץ יעיר בבדיחות הדעת: "בסוף היא תתחתן עם גלית".
"היי, לא ידעתי שאת באה אלי", הופתעה גלית לראות אותי.
"מה אתם עושים?" שאלתי כשראיתי אותה ואת אחיה מסתובבים ליד עץ המנגו עם מקל.
"אופיר אמר לי שראה פה נחש".
"אז מה אתם עושים? מחפשים אותו?" לעגתי.
"גברתי הנכבדה, אנחנו מושבניקים, אנחנו לא מפחדים מנחשים, אנחנו רגילים אליהם".
בדיוק אז נגע אחיה במפתיע בקרסולה, והיא קפצה מפחד.
"את יודעת מה יותר גרוע מלמצוא נחש בגינה שלך?" פנה אלי אופיר.
"לא", עניתי.
"למצוא אותו בתוך הבית שלך".
גלית פערה עיניים מבוהלות, "איזה מזל שאת אתי, עדיף שאני לא אהיה עכשיו לבד, זה עלול להיות מצב חירום".
"אז למה אני במצב חירום ולבד?" שאלתי את גלית, וראיתי את אחיה מביט בי בחיוך זדוני.
"לך תשטוף את ההורמונים מהראש שלך", אמרתי לו ונכנסתי לביתה. "לאן אתה חושב שאתה הולך?" הוספתי כשראיתי אותו נכנס אחרי.
"בודק שהנחש לא בבית".
"יש רק נחש אחד בסביבה והוא עומד פה מולי". עמדתי ליד הדלת הפתוחה לרווחה וסימנתי לו לצאת.
הוא הביט רגע בגלית לאחר מכן בי ויצא מהבית. "מצטערת שסילקתי את אחיך. אני מרגישה כל-כך רע ששכחתי את הנימוסים שלי, אבל אני חייבת לדבר איתך ביחידות".
 
התיישבנו על הספה, הנחתי את ראשי על ברכיה והיא העבירה את ידה על מצחי. "שרית, את לא תהיי הרבה זמן לבד... הנה, עבר כבר יום. עוד כמה ימים כל הכאב ייגמר. תראי שהוא יתקשר אלייך, ואת תצחקי על עצמך שהיית כל-כך שבורה".
המילים שלה ניחמו אותי. "תמשיכי", ביקשתי ממנה.
"אני בטוחה שהוא חושב עלייך עכשיו. המוח שלו כבר מורגל לחשוב עלייך, אחרי שבע שנים את כבר מקועקעת במוח שלו. אבל הפעם את לא מוותרת, את שומעת? את לא מוותרת לו, כשהוא יחזור אלייך תלחצי על חתונה".
"מה חתונה? יש לו חובות".
"זה לא הפריע לך לצאת אתו שבע שנים".
"כן, אבל להתחתן אתו זה סיפור אחר. כשהוא ייצא מהחובות אני אתחתן אתו". התחלתי לבכות, "אני מרמה את עצמי. עם חובות, בלי חובות, עם מאהבת, בלי מאהבת, כאילו שזה מפריע לי. אני מוכנה להתחתן אתו בכל מצב. רק שיחזור אלי כבר".
גלית המשיכה ללטף את מצחי, והרגשתי איך לאט לאט אני שוקעת בשינה ברוכה.
 
כשהתעוררתי גלית לא הייתה בבית. מהפתק שמצאתי על השולחן הבנתי שהיא הלכה לקניות בחנות המכולת. הבטתי בתמונה שלה מגיל תשע-עשרה – פנים קטנות וחלקות, מעוטרות בתלתלים שחורים וארוכים, לבושה במדי צה"ל גדולים שהדגישו את קומתה הנמוכה והסתירו את חיטובי גופה המושלמים. בבגדים אחרים היא נראית מעולה, הבטן שלה שטוחה כל-כך עד שמהצד היא נראית כדף נייר שיצא מהפקס.
חייכתי לעצמי כשנזכרתי שבעבר היינו מרבות לכנות אותה ''סנובית'', והיא הייתה קובלת על הביקורת שנמתחה עליה בהבלטת סנטר מלווה במשפט עוקצני, אבל  מאז הייתה לקלינאית תקשורת, נעשתה התנהגותה חביבה יותר. נראה היה שהמטופלים שלה השפיעו עליה לא פחות משהיא השפיעה עליהם.
נשמעה דפיקה בדלת, ועוד לפני שהספקתי לגשת ולפתוח כבר עמד מולי בתוך הסלון בחור נאה וגבוה, עם שיער שחור חלק.
"תיכנס", אמרתי בטון ציני שהוכיח אותו על התפרצותו פנימה מבלי שחיכה להזמנה להיכנס.
"גלית בבית?"
"לא, היא לא פה".
"אני יכול לחכות לה?"
"מי אתה?"
"ידיד שלה".
''כמה חסר התחשבות מצידה'', חשבתי לעצמי, ''שנים שאין לה אף אחד ופתאום היא מוצאת לה ''ידיד'' בדיוק כשאני מסיימת שבע שנים של קשר זוגי...''
סימנתי לו לשבת והתקשרתי לגלית, "יש פה מישהו שמחכה לך".
"אני יודעת. תארחי אותו בינתיים, אגיע תוך חצי שעה".
רציתי להגיד לה שאין לי שום חשק לארח את עצמי ובטח שאין לי חשק לארח זרים, אבל לא הייתה לי ברירה והתיישבתי בדומיה לידו. הוא הדליק טלוויזיה, לאחר מכן הדליק סיגריה, ואחר כך ''הדליק'' את העצבים שלי כשפלט ללא התחשבות את העשן לכיווני.
"רוצה קפה?" שאל כמארח.
"אני אכין", הצעתי בקרירות וקיוויתי שהצלחתי להביע בכך את מורת רוחי מההשתלטות שלו על הבית.
"אם אפשר, אני מעדיף קנקן על האש, תשימי מים..."
הוצאתי את הראש שלי מהמטבח והבטתי בו.
"אני סתם צוחק", אמר.
"אני מקווה".
"טוב, אז שחור. רק תשימי קודם את הקפה, אחר כך את המים ובסוף את הסוכר".
בקשתו העלתה דמעות בעיניי – ככה ערן שותה את הקפה שלו.
"מצטער, תכיני את הקפה איך שבא לך", אמר כשראה את הדמעות.
"אתה שותה כמו האקס שלי", הבהרתי את הסיטואציה המביכה ושלחתי לעברו חיוך מתנצל. "נפרדנו אתמול", הוספתי, "גלית בטח תהרוג אותי אם תדע שעירבתי אותך בבעיות האישיות שלי".
"אני לא אספר לה. ודרך אגב, אני רועי..."
"אה, אני שרית", ניסיתי לחייך.
"את רוצה לספר לי מה קרה?" שאל אחרי שהנחתי את כוס הקפה שלו על השולחן.
הנדתי בראשי לשלילה.
"למה לא? אני גבר, אני אתן לך נקודת מבט אחרת, גברית".
זה נשמע לי רעיון טוב. באותו רגע הייתי מוכנה לדבר בפני כל אחד שיהיה מוכן להקשיב לצרות שלי, אפילו בפני קרפדה בשלולית מצחינה. "נפרדתי ממישהו אחרי שבע שנים. יותר נכון, הוא זרק אותי".
"אי-אפשר לזרוק מישהי כמוך, את נראית סוף".
''כן, אולי בגלל זה הוא עשה לזה סוף'', חשבתי לעצמי. ושאלתי, "אז למה הוא עזב אותי?"
"כי הוא מצא לו מישהי ברמה שלו".
עיניי החלו שוב לדמוע. הידיד הזה של גלית, בתמימותו, הבהיר לי חד וחלק שזרקו אותי למען בחורה אחרת. במילים פשוטות – הבחור הזר הזה לקח את האגו שלי, השליך לתוך השלולית המצחינה, וקיפץ שם עם המגפיים של ברוך, מועך את התקווה שערן יגיע עם קופסת קטיפה אדומה ובתוכה טבעת.
הרגשתי כל-כך חסרת ערך.
"אל תדאגי, את נראית טוב, את תמצאי מישהו יותר טוב ממנו".
"איך אתה יכול להגיד את זה? לא הכרת אותו".
"זה מה שתמיד אומרים למישהו שנפרד, לא?" יצא מהמלכוד בגיחוך מטופש.
נעצתי בו מבט לרגע, תוהה אם הבחור טיפש אמיתי או סתם מתבדח. לבסוף החלטתי שהוא מטומטם ברמות, והתכוננתי להזהיר את גלית בנושא.
"לא, סתם צחקתי", קטע את מחשבותיי. "מה שאני מתכוון להגיד הוא שאת באמת לא צריכה לדאוג, את נראית טוב מאוד".
"אבל אני כבר בת שלושים, לא בת עשרים. לכי תמצאי לך גבר בגיל כזה".
"את נראית יותר צעירה".
חשבתי ביני לבין עצמי, שכשאישה שומעת שהיא נראית יותר צעירה מגילה האמיתי, היא יודעת בוודאות שהיא גמרה את קריירת הנעורים שלה.
 
גלית נכנסה לבית בפתאומיות, ומיהרתי לנגב את הדמעות. "מקווה שהיא לא שעממה אותך", פנתה אליו גלית.
"האמת היא שכן. היא ישבה לידי ולא הוציאה מילה", הסגיר אותי רועי יותר משהגן עלי.
"כן, בדרך כלל היא דברנית גדולה, אבל למזלך היום היא בדיכאון, היא לא במיטבה".
הוא חייך אלי כממתיק סוד.
 
                                  
עבר שבוע מאז הפרידה.שכבתי במיטתי, מסביבי הכל חשוך. שוב לא הצלחתי להירדם. הקשבתי לקול מנועי המכוניות, כבר שבוע ימים שכל רחש של מכונית שעוברת מזניק אותי לעבר החלון בתקווה שזה ערן. נעשיתי מומחית לזיהוי מכוניות רק על-פי רעש המנוע. שמעתי מנוע של מכונית טויוטה וחשבתי שאולי ערן החליט להפתיע אותי. קמתי במהירות מהמיטה והצצתי לעבר החנייה. הניחוש היה נכון – אכן היה זה ג''יפ מתוצרת טויוטה. אימצתי את עיניי כדי לבדוק את צבע המכונית. ראיתי צללית של גבר מתקרבת לעבר הבניין ולבי האיץ דופק.
התרכזתי בדמות עד למצב שראיתי ג''ינס מסורבלים וחולצת טריקו שעברה מאה כביסות. אין סיכוי שזה ערן, החובות שלו אף פעם לא הפריעו לו לבזבז כסף על בגדים. הבחור הרים ראשו לעבר חלוני, וחשבתי לעצמי שאני בטח מצטיירת כתימהונית שמחפשת גברים באמצע הלילה.
סגרתי את שלבי התריס והמשכתי לשכב במיטה, עסוקה בפעילות מוגברת של ניסיון למחוק את הקבצים של ערן מהמוח שלי. החלטתי לגשת בבוקר לרופא המשפחה ולבקש כדורי שינה שירדימו אותי לכמה ימים. אולי כשאתעורר ערן כבר יחליט לחזור אלי.
המחשבה על ערן חוזר אלי, עוררה בי דחף בלתי נשלט להתקשר אליו למרות השעה המאוחרת. הוא שוב לא ענה. ניסיתי את הפטנט היצירתי של ''שיחה חסויה'', שכמובן לא הפיל אותו בפח.
  
עבר עוד שבוע. החזקתי את הטלפון הנייד קרוב אלי, בודקת שוב ושוב אולי נכנסה שיחה שלא נענתה... אולי איזה מסרון... כלום. נזכרתי שבמהלך השבוע החולף לא קיבלתי שיחות גם מגלית ונועה. הייתי בטוחה שהנייד שלי מקולקל. אין סיכוי שבמצב הקשה שבו אני נתונה החברות הטובות שלי לא מתקשרות אלי לבדוק מה שלומי, והכי גרוע – שאולי ערן התקשר ולא הצליח להשיג אותי.
החלטתי לבדוק את הטלפון והתקשרתי שוב לערן, אך כמו בשבועיים האחרונים גם הפעם לא היה מענה. הצלחתי להירדם לכמה שעות ולפנות בוקר חייגתי שוב את המספר שלו.
אחרי כמה צלצולים שמעתי קול נשי מלטף, "כן?"
לבי החסיר פעימה, אבל התגברתי מהר על השוק: "אפשר לדבר עם ערן?"
"ערני, יש לך טלפון", אמרה לו הקול המלטף בלחישה שנשמעה לי רומנטית.
ערני! האם שמעתי אותה קוראת לערן שלי, ערן שלה?
 
רתחתי מזעם.... 

מה תעשה שרית?  האם תלך לערן או שתרפה?

האם היא וערן יחזרו זה לזה או שהיא תמצא לה אהבה חדשה?

ובין לבין, נועה מוצאת לה מאהב וגלית שוקלת אם כדאי להמשיך...




להמשך קריאה לחצו כאן!

                                                                                                   חזרה לדף הבית

nava dijkstra

 

               
 בחזרה למעלה  |  מפת אתר |  תקנון
           
נאוה דיקסטרה
האילנות 35 משרד 17 הרצליה 46312
טלפון: 054-4437374

לייבסיטי - בניית אתרים